Els Canadian Screen Awards anuncien les candidatures a les pel·lícules del 2021
L'Acadèmia Canadenca ha anunciat les seves nominacions al novè premi canadenc de la pantalla, en honor als millors de la pel·lícula i la televisió canadenca.
La cerimònia d’aquest any es presentarà com una sèrie de presentacions basades en el gènere en set parts, que es podran reproduir en directe Academy.ca , a més de l’Acadèmia Canadenca Twitter i Canal de YouTube , a partir del dilluns 17 de maig i fins al dijous 20 de maig.
Cadascuna d’aquestes presentacions serà narrada per un canadenc notable i se centrarà en gran mesura en les obres nominades, amb la cerimònia que culminarà amb l’acte principal del 20 de maig, que comptarà amb una selecció comissariada de premis destacats.
RELACIONAT: Alex Trebek celebra el premi Icon en el discurs d’acceptació dels premis canadencs de la pantalla mai vistos
En les categories de pel·lícules, Blood Quantum del director Jeff Barnaby encapçala el camp de la competició amb 10 nominacions, seguit de Funny Boy de Deepa Mehta (guanya nou noms) i Akilla’s Escape de Charles Officer amb vuit.
Aquí teniu la llista completa de nominacions al cinema per als premis canadencs de la pantalla del 2021.
Millor pel·lícula
Fesols - Anne-Marie Gélinas
Funny Boy - David Hamilton, Hussain Amarshi
Nadia, Butterfly - Dominique Dussault
El niu - Ed Guiney, Derrin Schlesinger, Rose Garnett, Sean Durkin Underground | Souterrain - Etienne Hansez
Subterrani | Metro: Etienne Hansez
Assoliment en direcció d'art / disseny de producció
Louisa Schabas, Sylvain Lemaitre - Blood Quantum
Carol Spier - Falling
André-Line Beauparlant - Deessa de les cuques de llum | La deessa de la mosca del foc, Phillip Barker, convidat d’honor
Jennifer Morden, Matthew Bianchi - The Kid Detective
Assoliment en càsting
Nicole Hilliard-Forde - L’escapada d’Akilla
Maxime Giroux - Faves
Rene Haynes - Blood Quantum Deirdre Bowen
Pam Dixon, Deirdre Bowen - Posseïdor
Assoliment en cinematografia
Maya Bankovic - Akilla 's Escape
Marie Davignon - Faves
Michel St-Martin - Quantum de sang
James Klopko, CSC - Un foc a la temporada freda
Stéphanie Wiber Biron - Nadia, Papallona
Assoliment en disseny de vestuari
Noémi Poulin - Blood Quantum
Anne Dixon - Falling
Bernadette Croft - Happy Place
Marie Grogan Hales - La conspiració de la marihuana
Patricia McNeil, Ann Roth - El meu any Salinger
Assoliment en direcció
Deepa Mehta - Funny Boy
Pascal Planti - Nadia, Butterfly
Sean Durkin - El niu
Brandon Cronenberg - Posseïdor
Sophie Dupuis - Underground | Subterrani
Assoliment en l'edició (patrocinador: empresa 3)
Jeff Barnaby - Blood Quantum
Jane MacRae - La cubana
Arthur Tarnowski - El declivi | Fins al declivi
Ron Sanders - Falling
Christine Armstrong - Sugar Daddy
Assoliment en cabell
França Latreille: sortida francesa
Ashley Nay - Happy Place
Michelle Côté - El meu any Salinger
Patricia Cuthbert - Actes aleatoris de violència
Renée Chan - Tammy’s Always Dying
Assoliment en maquillatge
Erik Gosselin, Joan-Patricia Parris, Jean-Michel Rossignol, Nancy Ferlatte - Blood
Quantum Elizabeth Pear - Funny Boy
Sidney Armor: la conspiració de la marihuana
Dan Martin, Traci Loader, Dorota Mitoraj - Posseïdor
Emily O'Quinn, Paul Jones, Emma Lee Hilton: actes aleatoris de violència
Assoliment en música: partitura original
Michele Osis, Lowell Boland: sanguinari
Howard Shore - Funny Boy
Mychael Danna: convidat d’honor
Jay McCarrol - El detectiu infantil
Janal Bechthold - Marlene
Assoliment en música: cançó original
Lowell Boland, Evan Bogart, Justin Gray - Sanguinari - Grey Cantant a l'auditori Hilario Duran - El cubà - El Milagro
Hilario Duran - The Cuban - Mambo in Dominant
Marie-Hélène L. Delorme - Sugar Daddy - Tímid alegre atroc
Ariane Moffatt - Gràcies per tot | Gràcies per tot - Gràcies per tot
Assoliment en l'edició de so
David McCallum, David Rose, Krystin Hunter - Akilla's Escape
James Sizemore, Jane Tattersall, David McCallum, Steve Medeiros, Krystin Hunter, Stefan Fraticelli, Jason Charbonneau - Funny Boy
Paul Germann, Brennan Mercer, Martin Gwynn Jones - The Nest
Clive Turner, Mark Shniruwsky, Marvyn Dennis - Actes aleatoris de violència
Matthew Chan, Ida Marci: violació
Assoliment en barreja de so (patrocinador: Eggplant Picture & Sound)
Graham Rogers, James Bastable, Brad Dawe - Akilla 's Escape
Stephane Bergeron, Yann Cleary - Beans
Lou Solakofski, Joe Morrow, Randy Wilson, Ron Melgers - Funny Boy
Colin McLellan, Mark Zsifkovits, Devin Doucette, Daniel Moctezuma, Rachelle Audet, Bertrand Duranleau, Thomas Holroyd, Jeffrey Roy - Actes aleatoris de violència
Matthew Chan: violació
Assoliment en efectes visuals (patrocinador: SPINVFX)
Joshua Sherrett, Barbara Rosenstein, Ibi Atemie, David Atexide, Juan Carlos Ferrá, Alex Flynn, Andrei Gheorghiu, Felix Sherrett-Brown, Ali Hamidikia, Tony Wu - Blood Quantum
Brian Huynh, William Chang, Steven Huynh, Sophia Jooyeon Lee, Justin Perreault - Codi 8
Liam Neville, Kenneth Coyne, Piers Larchet, Rob Murray, Shane Browne, Dave Thomas, Mihail Dumbravestu, Allen Sillery, Christoph Gaudi, Michael McCarthy - French Exit
Peter McAuley, Michael Bishop, Derek Gebhart, Armen Bunag, Luke White, James Marin, Marco Polsinelli, Andrew Rolfe, Davor Celar - Funny Boy
François Trudel, Cynthia Mourou - Riures | La rialla
Guió adaptat
Taylor Olson - Gàbia òssia
Patrick deWitt: sortida francesa
Shyam Selvadurai, Deepa Mehta - Funny Boy
Catherine Léger - Deessa de les lluernes | La deessa de la mosca del foc Johnny Darrell, Andrew Duncan, Loretta Sarah Todd - Monkey Beach
Millor coordinació de trucs
Jean Frenette, Jean-François Lachapelle - Blood Quantum
Tyler Hall - Deessa de les lluernes | La deessa del foc vola
Dan Skene - Letterkenny - Campionat nacional d'hoquei sènior
Randy Butcher - Trickster - Episodi 105
Guió original
Charles Officer, Wendy Brathwaite - Akilla's Escape
Jeff Barnaby - Blood Quantum
Evan Morgan - El detectiu infantil
Sean Durkin - El niu
Sophie Dupuis - Underground | Subterrani
Actuació d’un actor amb un paper principal
Saul Williams: la fugida d’Akilla
Michael Greyeyes - Blood Quantum
Alex Wolff - Castle in the Ground
Lance Henriksen - Falling
Joakim Robillard - Underground | Subterrani
Interpretació d’un actor amb un paper secundari
Thamela Mpumlwana - La fugida d’Akilla
Ronnie Rowe, Jr. - L’escapada d’Akilla
Stephen McHattie - Vine a papà
Colm Feore - Sugar Daddy
Jesse LaVercombe - Violació
Actuació d’una actriu amb un paper principal
Michelle Pfeiffer: sortida francesa
Carrie Coon - El niu
Carmen Moore - Oracle rústic
Rosalie Pépin - Soroll
Madeleine Sims-Fewer - Violació
pressupostos per enviar a la teva mare
Actuació d’una actriu amb un paper secundari
Amy Groening - Gàbia òssia
Agam Darshi: noi divertit
Mary Walsh - Happy Place
Micheline Lanctôt - Rialles | La rialla
Felicity Huffman: Tammy’s Always Dying
Ted Rogers millor documental de llargmetratge (patrocinador: Rogers Group of Funds)
The Forbidden Reel: Ariel Nasr, Sergeo Kirby, Kat Baulu, Annette Clarke
Apàtrides: Michèle Stephenson, Jennifer Holness, Lea Marin, Anita Lee, Joe Brewster, Sudz Sutherland
Wandering: A Rohingya Story | No Return Wandering - Mélanie Carrier, Olivier Higgins
Una dona, mare meva | Una dona, la meva mare: Claude Demers
El món és brillant: Ying Wang, Jian Ping Su i Jordan Paterson
Millor fotografia en llargmetratge documental
Jean-Philippe Archibald - Els lliures | Les libres Glauco Bermudez, Mark Ó Fearghaíl - Influence Kiarash Sadigh - Nahanni: River of Forgiveness
Renaud Philippe, Olivier Higgins - Wandering: A Rohingya Story | Sense retorn Ryan A. Randall - Workhorse
Millor edició en documental de llargmetratge
Jonah Malak: Dave no torna
Natacha Dufaux - Els lliures | Les lliures
Peter Roeck - La nova corporació: la seqüela malauradament necessària
Natalie Lamoureux - Una dona, la meva mare | Una dona, la meva mare
Lawrence Le Lam - El món és brillant
Millor documental curt (patrocinador: Hot Docs)
CHSLD - François Delisle
êmîcêtôcêt: Many Bloodlines - Alexandra Bailey, Theola Ross
Jesse Jams - Trevor Anderson, Alyson Richards, Alexandra Lazarowich, Penny Frazier, Kim Hsu Guise, Lizzy Karp, Christina Willings
Mutts | Clebs - Halima Ouardiri
Canta'm una cançó de bressol - Tiffany Hsiung
Millor drama curt d’acció en directe
Bad Omen - Salar Pashtoonyar
Benjamin, Benny, Ben - Paul Shkordoff, Jason Aita
Black Bodies: Kelly Fyffe-Marshall, Tamar Bird, Sasha Leigh
Henry Cayenne - Simon Gionet
Adéu Golovin - Mathieu Grimard, Simon Corriveau
Millor curt d'animació
4 Nord A: Jordan Canning, Howie Shia, Annette Clarke
The Fourfold - Alisi Telengut
El gran malestar | El mal del segle - Catherine Lepage, Marc Bertrand
Hot Flash: Thea Hollatz, Kristy Neville, Matt Code, Morghan Fortier, Brett Jubinville
Jo, Bernabé | Jo, Barnabé - Jean-François Lévesque, Julie Roy
Premi al millor llargmetratge John Dunning
Faves - Tracey Deer
The Kid Detective - Evan Morgan
Tito - Grace Glowicki
Soroll - Neegan Trudel
Violació: Madeleine Sims-Fewer, Dusty Mancinelli